سال پرسود برای سهامداران شاراک/ در سال ۱۴۰۲ رکورد سودآوری شازند را رقم خواهیم زد

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شازند با ارائه گزارش عملکرد این شرکت به تشریح برنامه‌های آتی شاراک در سال جدید پرداخت و گفت: سال جاری نسبت به پارسال قطعا برای سهامداران سال پرسودتری خواهد بود و این نوید را می‌دهیم که در سال ۱۴۰۲ رکورد سودآوری شازند را رقم خواهیم زد.
سال پرسود برای سهامداران شاراک/ در سال ۱۴۰۲ رکورد سودآوری شازند را رقم خواهیم زد

علیرضا خلیل نیا مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند از زیر مجموعه های گروه توسعه ملی امروز 8 خرداد ماه 1402 در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل این شرکت برگزار شد، اظهار داشت: در سال 1391 سالانه چیزی در حدود 52 میلیون تن محصول وجود داشت که این آمار در سال 1401 به 94 میلیون تن رسیده که قرار است این عدد به 140 میلیون تن برسد. ارزآوری سال گذشته نزدیک به 18 میلیارد بوده است و در حال حاضر قرار است به 20 میلیارد دلار برسد. 

 
وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی کشور به عنوان صنعتی بزرگ و بی‌بدیل است که در دو حوزه رشدتولید و ارزآوری نقشی پررنگ ایفا می‌کند، افزود: صنایع پایین دستی از پتروشیمی‌ها و به‌خصوص پتروشیمی شازند که از بزرگترین تولیدکننده‌های محصولات پتروشیمی کشور است، بهره‌ می‌برند. حدود چهار ناحیه و بالغ بر 18 محصول در دو دسته پلیمری و شیمیایی تولید دارد که بعضا برخی از محصولات بسیار منحصر به فرد هستند و بالغ بر 5 هزار شرکت در حال حاضر از محصولات «شاراک» به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند و این محصولات احتمالا در 50 حوزه استفاده می‌شوند. 
 
مدیرعامل «شاراک» با اشاره به نگاه ویژه این شرکت به مبحث صادرات، بیان کرد: شازند یکی پتروشیمی‌های مهم در حوزه صادرات و ارزآوری است که در این مسیر سه هدف اصلی برای سال جاری تدوین و تعریف شده است. هدف اول، افزایش تولید است البته نه به عنوان شعار بلکه به صورت عملی؛ هدف بعدی بحث افزایش صادرات و در آخر موضوع دانش‌بنیان‌ها می‌باشد که یکی از مهمترین اهداف ما به شمار می‌رود و درصدد هستیم تا پتروشیمی شازند را به یک شرکت دانش‌بنیان تبدیل کنیم. 

دیگران چه می خوانند:

 
خلیلی‌نیا با تاکید بر اینکه برای پتروشیمی‌های خوراک مایع، نرخ خوراک بزرگ‌ترین نرخ چالش است، گفت: خوراک پتروشیمی‌ها دو دسته است؛ در ابتدا پتروشیمی‌های گازی و یا خوراک مایع همانند پتروشیمی شازند و تبریز که مهمترین چالش آنها تهیه خوراک است. 75 درصد هزینه‌های مجموعه برای تهیه نفتا به عنوان خوراک مایع است. ابتدا که وارد مجتمع شدیم ذخیره خوراک تنها برای 3 روز بود و در زمستان سال گذشته قسمت مهم نفت ورودی پالایشگاه‌ها تبدیل به بنزین می‌شد. اما امروز توانستیم نزدیک به 50هزار تن خوراک ذخیره کنیم یعنی چیزی بالغ بر 2 هفته ذخیره وجود دارد. 
 
وی افزود: بنای ساخت پتروشیمی شازند بر این بود که خوراک آن توسط پتروشیمی اصفهان تهیه شود اما در لحظه آغاز به کار شازند، پالایشگاه اصفهان تقریبا تعطیل بود و عملا خوراکی از سمت آن وارد نمی‌شد. در حال حاضر مقرر شده تا اصفهان روزانه تا سقف 2 هزار تن نفتا دهد یعنی تقریبا دوسوم خوراک از اصفهان تامین شود. از سوی دیگر پالایشگاه امام خمینی شازند نیز با ما همکاری خوبی دارد و در سال گذشته عمده نفتا از شازند تامین می‌شد. 
 


مدیرعامل «شاراک» اضافه کرد: پیش از ما پالایشگاه‌های خصوصی رقابت سنگینی برای تولید نفتا داشتند و این خصوصی شدن، هزینه‌های جانبی زیادی را به دنبال دارند. نزدیک به 7 تا 8 درصد هزینه‌های ما مربوط به حمل و نقل است. قیمت‌های سنگینی به ما داده می‌شد و زمانی که 75 درصد هزینه‌ها مربوط به خوراک باشد، هزار تومان بالا و پایین تاثیر زیادی بر سود دارد. همچنین زمستان سال گذشته قیمت هر کیلو نفتا به عنوان خوراک مایع 18 تا 24 هزار تومان بود و این در حالی است که از اسفند ماه این نرخ خوراک مایع به 15 تا 17 هزار تومان رسیده است. 
 
خلیلی نیا با اشاره به رکورد‌‌های ثبت شده در سال گذشته توسط پتروشیمی شازند، بیان کرد: نرخ سود در سال گذشته عدد خوبی نبود، اما توانستیم در دو ماهه پایانی سال 1401 رکورد تولید خوب و رشد 103 درصدی ثبت کنیم که این موضوع ناشی از تامین به موقع خوراک و همچنین نوع خوراک پتروشیمی شازند است. در حال حاضر تمام نفتا را از پالایشگاه‌های اراک، اصفهان، آبادان و سایر پالایشگاه‌های موجود در کشور تامین می‌کنیم. از جمله دغدغه‌های دیگر بحث تهیه مواد شیمیایی است و بعد بحث قطعات یدکی که توانستیم بخشی را بومی‌سازی کنیم و در تلاش هستیم تا بخش‌های دیگر را نیز بومی‌سازی کنیم. 


 
وی در ادامه به بیان برنامه‌های بلندمدت و سال جاری شاراک در جهت سودآوری پرداخت و گفت: یکسری برنامه برای پروژه‌های سودآور زودبازده نیز داریم تا بتوانیم زنجیره تولید را در برخی از واحدها تکمیل کنیم. یکی از برنامه‌های بلندمدت ما تبدیل شازند به یک شرکت پتروپالایش است تا تولید خوراک را نیز درون خود مجموعه داشته باشیم و همچنین احداث یک مینی ریفاینری از جمله برنامه‌های بلندمدت ما است. سال جاری نسبت به پارسال قطعا برای سهامداران سال پرسودتری خواهد بود و این نوید را می‌دهیم که در سال 1402 رکورد سودآوری شازند را رقم خواهیم زد. 
 
خلیلی‌نیا با اشاره به اینکه برخی پالایشگاه‌های خصوصی از سازوکار بورس کالا برای دریافت نفتا و صادرات محصولات سودجویی کردند، تصریح کرد: تامین خوراک مایع شامل 70 درصد نفتای سبک و 30 درصد نفتای سنگین است و این نفتا به صورت نقدی خریداری می‌شود. این نکته وجود داشت که رقابت در بورس کالا منجر به افزایش قیمت شده بود و شاهد سوداگری نفتا در بورس کالا بودیم. برخی از پالایشگاه‌های خصوصی نفتا را دریافت و سپس اقدام به صادرات می‌کردند که وضعیت بازگشت ارز آنها مشخص نبود. بعد از پیگیری‌های انجام شده در این مورد این رویه متوقف شد.  
 
مدیرعامل پتروشیمی شازند افزود: عمده تولید ما در حدود 70درصد در بازار داخلی به فروش می‌رسد و 30 تا40 درصد مابقی به کشورهایی همچون افغانستان، ترکیه و امارات که بیشترین مقاصد صادراتی ما هستند، صادر می‌شود و تمام ارز شازند وارد سیستم بانکی کشور می‌شود و به سیستم صرافی بانک ملی اختصاص داده می‌شود. 
 
وی در ادامه با بیان اینکه پس از ابلاغ نرخ تسعیر ارز خوراک پتروشیمی، قیمت تامین خوراک حدود 20 تا 30 درصد افت کرد، گفت: بر این اساس محصولات عرضه شده در بورس کالا نیز با افت قیمتی در حدود 20 تا 30 مواجه شد.  
 
خلیلی‌نیا تاکید کرد: با توجه‌ به‌ اینکه در قانون بودجه 1402، برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها سقف قیمتی تعیین شده با تبدیل نرخ تسعیر 28500 به نرخ بازار مبادله حدود 37 هزار تومانی عملا سودآوری این شرکت‌ها رشد خواهد کرد. بر این مبنا تغییر مبنای نرخ خوراک تاثیر خاصی بر وضعیت سودآوری پتروشیمی با خوراک‌ مایع نخواهد داشت.

 

 

 

منبع:  رصدبورس

سال پرسود برای سهامداران شاراک/ در سال ۱۴۰۲ رکورد سودآوری شازند را رقم خواهیم زد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟