حل بحران یمن با همکاری ایران و عربستان، زمینه ساز رفع بحران‌های منطقه

دیپلمات یپیشین کشورمان در مقاله‌ای در یک روزنامه آلمانی نوشت: حل بحران یمن باهمکاری ایران و عربستان، زمینه‌ساز حل سایر بحران‌های منطقه از طریق دیپلماسی شده و چشم‌انداز همکاری‌های کلان قدرت‌های منطقه‌ای برای تامین صلح و ثبات پایدار درخاورمیانه را فراهم خواهد کرد.
حل بحران یمن با همکاری ایران و عربستان، زمینه ساز رفع بحران‌های منطقه

به گزارش ایسنا سید حسین موسویان در مقاله‌ای که در روزنامه فرنکفورتر آلگماینه در آلمان منتشر شد نوشت:

«جنگ سعودی کشور یمن را در بدبختی غرق کرده، موجب از دست رفتن جان هزاران و آوراه‌گی میلیون‌ها انسان شده واین کشور را درمعرض فاجعه مصیب بار بیماری مسری و با قرارداده است بطوری‌که سازمان ملل، وضعیت یمن را بدترین بحران پنجاه سال گذشته درجهان خوانده است.

دیگران چه می خوانند:

با این وجود درمیان بحران‌های متعدد در خاورمیانه، شانس صلح دریمن بیشتر است. در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، معاون وزیر خارجه ایران و چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا در مورد یمن گفت‌وگو کردند. این تحول مهمی است و اگر اروپایی‌ها بتوانند آمریکا و عربستان را همراه کنند، شانس شکستن بن بست بحران یمن از طریق دیپلماسی بوجود خواهد آمد. مذاکرات هسته‌ای نیز ابتدا بین ایران و سه کشور اروپایی آغاز و سپس آمریکا به آن پیوست. درهرصورت، ایران صرفا باید درصورت خواست حوثی‌ها وارد مذاکرات یمن شود در غیر اینصورت ورود ایران مشروعیت نخواهد داشت.

دوقدرت منطقه‌ای ایران و عربستان روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده و تقریبا در تمام بحران‌های منطقه‌ای، در دو جبهه مخالف یکدیگر ایستاده‌اند. عربستان که دردوره اوباما از برجام حمایت کرد، اکنون درخط ترامپ برای نابودی آن تلاش می‌کنند. متقابلا تنش‌ها بین ایران و آمریکا بالا گرفته و هیچ ارتباطی در سطح رسمی و غیررسمی بین دوکشور وجود ندارد.  چنین وضعیتی، ابتکاری از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای بهبود اوضاع منطقه را ضروری‌تر ساخته است.

حل بحران یمن ازطریق دیپلماسی بین‌المللی می‌تواند موجب سازش جناح‌های درگیر در داخل یمن شده، اختلافات ایران و سعودی را کاهش داده، روند افزایش تشنج بین کاخ سفید و تهران را مهار نموده و به بزرگترین فاجعه انسانی فعلی جهان خاتمه دهد. حل بحران یمن ساده‌تر از سوریه است؛ زیرا در سوریه قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار زیادی دخیل هستند در حالی‌که در مورد یمن عربستان و آمریکا و ایران می‌توانند نقش کلیدی در مدیریت بحران را ایفاء کنند.

فرمول حل سیاسی بحران یمن می‌تواند مشابه فرمول افغانستان و عراق باشد که عناصر اصلی آن بین گروه‌های اصلی داخلی، قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای، بویژه آمریکا و ایران، توافق شد. اصول کلیدی مدیریت بحران افغانستان و عراق از این قراربود:

1-حفظ تمامیت ارضی،

 2-تشکیل دولت فراگیرملی با مشارکت گروههای اصلی،

3-احترام به خواست اکثریت  و حقوق اقلیت،

4- انتخابات آزاد با نظارت سازمان ملل،

5-همکاری برای تامین کمک های انسانی و

6- بازسازی اقتصادی.

ایران، اروپا ، آمریکا و عربستان می‌توانند روی چنین فرمولی برای حل بحران یمن توافق کنند، به جنگ خونین فعلی پایان بخشیده و جان انسان‌های بیشماری را نجات دهند.

حل بحران یمن باید درقالب سازمان ملل و تایید شورای امنیت این سازمان باشد. چنین راه حلی موجب نجات عربستان و آمریکا از باتلاق جنگ یمن نیز خواهد شد. بحث داغ فعلی در آلمان در مورد توقف صدور سلاح به کشورهای درگیر درجنگ یمن، باید منجر به تصمیم توسط اروپا و همه کشورها گردد.

حل بحران یمن باهمکاری ایران و عربستان، زمینه ساز حل سایر بحران‌های منطقه از طریق دیپلماسی شده و چشم انداز همکاری‌های کلان قدرت‌های منطقه‌ای برای تامین صلح و ثبات پایدار درخاورمیانه را فراهم خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا

حل بحران یمن با همکاری ایران و عربستان، زمینه ساز رفع بحران‌های منطقه

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟