کد خبر : ٨٥٦٠٠٢
امیرعبداللهیان: آمریکا واقع‌بین باشد، توافق دست‌یافتنی است
خبر رسمی: وزیر خارجه نوشت: مکثی که در مذاکرات است، بدلیل زیاده خواهی آمریکا و ایستادگی ایران برای حفظ منافع ملت و رعایت خطوط قرمز است.
به گزارش خبر رسمی:

دیشب هم آقای امیرعبداللهیان در تماس با همتای عمانی گفت: ایران آماده توافقی خوب و پایدار است اما آمریکا با زیاده‌خواهی، مسئول مستقیم طول کشیدن مذاکرات است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه نیز در نشست خبری امروز گفت: آمریکا تلاش می‌کند موضوعات باقیمانده را گروگان مسائل داخلی خود کند و ایران و ایرانی نمی‌تواند تا ابد صبوری کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه کشورمان «اگر آمریکا می‌خواهد توافقی داشته باشد باید تصمیم سیاسی خود را در اسرع وقت بگیرد.»

گفتنی است، دور هشتم مذاکرات وین که از ۶ دی و با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ از سر گرفته شد با اعلام جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا از ۲۰ اسفند تا حالا به وقفه‌ای کوتاه انجامیده است.

با این وجود دو طرف از نزدیکی نهایی شدن توافق بنا به ایجاد شرایطی خبر می‌دهند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که تنها مشکلات ناتمام کمی در مذاکرات وین با ایران باقی مانده است.

در این بین میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه در وین شرط از سرگیری مذاکرات را منوط به حل اختلافات ایران و آمریکا دانسته است.

پیش‌تر، خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست تحریم‌های آمریکا از مهم‌ترین مسائل باقی‌مانده در مذاکرات وین اعلام شده بود.

آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ۶ فروردین ماه امسال گفت که «خارج کردن لیست اشخاص حقیقی و حقوقی از لیست قرمز و از لیست تحریم‌های یکجانبه آمریکایی‌ها، یکی از موضوعات اصلی ما در مذاکرات است. برخی از هلدینگ‌ها و مؤسسات حکومتی ما و یکی از موضوعات هم سپاه پاسداران است.»

با این وجود رسانه «واشنگتن فری بیکن» امروز در رگزارشب خبر داد، به یک نسخه کپی از طرح پیشنهادی «برایان ماست» و اسکات پری» دو عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا دسترسی یافته است که موضوع آن ممنوع کردن تلاش احتمالی دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌های مربوط به سپاه در راستای توافق جدید هسته‌ای با ایران است.

برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
پر بیننده ترین ها
آخرین اخبار