متولیان صنعت لوازم خانگی حمایتی رانتی نکنند

خبر رسمی: در حال حاضر بازار لوازم خانگی ایران دیگر از عرضه انحصاری فاصله گرفته و شرکت هایی مانند سام که روزگاری به خاطر رفتن سامسونگ کاهش تولید داشته این روزها با تمام توان ضعف ها را جبران کرده و وارد میدان رقابت شده‌اند، بنابراین مسئولان نباید همچنان به حمایت رانتی از نورچشمی‌ها ادامه دهند.
متولیان صنعت لوازم خانگی حمایتی رانتی نکنند
دیگران چه می خوانند:
به گزارش خبر رسمی: و به نقل از موج، در سال های اخیر بازار لوازم خانگی با حاشیه های زیادی روبرو شده، زیرا برخی از همین شرکت هایی که مدعی تولید ملی هستند قطعات محصولات خود را واردات می کردند و با افزایش قیمت دلار قیمت محصولات خود را به شدت بالا بردند و از طرفی دیگر فشار تحریم ها برای واردات قطعات را بهانه نموده تا عرضه محصولات در بازار داخلی را محدود کنند و با احتکار کالا به این افزایش قیمت ها دامن بزنند؛ از این رو نوسانات بازار ادامه داشت و با رفتن شرکت های کره ای از ایران کاهش عرضه لوازم خانگی در بازار ایران نمایان شد و این مساله باعث شد تا بسیاری از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت هدف گذاری این صنعت را افزایش تولید قرار دهند. در این مسیر برخی از شرکت ها تلاش کردند تا محصولات درجه دو را در کشور مونتاژ و با نام تولیدات ملی به بازار عرضه کنند.

دبیر انجمن لوازم خانگی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدات در کشور به اندازه نیاز داخلی است، گفت: پیش از این با رفتن شرکت های کره ای تعادل عرضه و تقاضا از بین رفت و همین مساله باعث شد تا علاوه بر اینکه قیمت ها بالا برود کالای قاچاق هم در بازار افزایش یابد، اما بعد از اینکه در شرکت هایی مانند سام، محصولات جدید رونمایی و به بازار عرضه شد، میزان عرضه و تقاضا به تعادل رسید.

عباس هاشمی با بیان اینکه در شرایط کنونی تنها برخی محصولات مانند سشوار و ... که تولید داخلی آن در کشور صرفه اقتصادی ندارد از طریق قاچاق و... تامین می شود، افزود: هم اکنون بسیاری از محصولات در داخل کشور تامین می شود و مشکلی برای تامین نیاز بازار نداریم، اما باید توجه داشت که صنعت لوازم خانگی کشور نیاز به حمایت دارد و شرکت هایی که در سال های اخیر سرمایه گذاری کرده اند باید مورد توجه قرار بگیرند، زیرا در شرایط کنونی رویکرد متولیان نسبت به همه شرکت ها یکسان نیست.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی قیمت مواد اولیه و... برای صنعت لوازم خانگی بسیار گران است، اظهار کرد: به طور قطع این صنعت هم اکنون از نظر رقابت پذیری شرایط خوبی دارد و شرکت ها برای اینکه بتوانند محصولات خود را بفروشند باید تبلیغات کنند و این به معنای شکل گیری بازاری رقابتی است؛ از این رو باید تسهیلات حمایتی و... برای همه شرکت ها به صورت یکسان در نظر گرفته شود تا تعادل این رقابت پذیری به هم نخورد.
بازار لوازم خانگی انحصاری نشود

در حال حاضر بازار لوازم خانگی ایران دیگر از عرضه انحصاری فاصله گرفته و شرکت هایی مانند سام که روزگاری به خاطر رفتن سامسونگ کاهش تولید داشته این روزها با تمام توان ضعف ها را جبران کرده و وارد میدان رقابت شده، بنابراین مسئولان نباید همچنان به حمایت رانتی از نورچشمی ها ادامه دهند.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه صنعت لوازم خانگی ایران نباید مسیر صنعت خودرو را برود، گفت: به طور قطع در سال های اخیر برخی از تولیدکننده ها رشد قابل توجهی داشته اند که می توانند نیاز کشور را تامین کنند، از این رو سیاست های صنعت لوازم خانگی باید در مسیر صادرات باشد.

الله وردی دهقانی با بیان اینکه در بازار داخلی باید نظارت بر بازار افزایش پیدا کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی تولیدکننده ها نباید تصور کنند که بازار داخلی در اختیار آن ها گذاشته شده که از تسهیلات و حمایت ها بهره مند شوند و به اسم تولید ملی و... کالاهای خود را با هر قیمتی عرضه کنند، بنابراین نظارت بر بازار باید هوشمند شود تا علاوه بر اینکه کیفیت محصول و خدمات پس از فروش ارتقا یابد، همه تولیدکننده‌گان بتوانند به نسبت شرایط رقابتی بازار عرضه کنند و فضای انحصاری نداشته باشند.

متولیان صنعت لوازم خانگی حمایتی رانتی نکنند

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟