کد خبر : ٧٩٥٤٤
جزئیات پیام محرمانه امیر کویت به روحانی
خبر رسمی: جزئیاتی از نامه محرمانه پادشاه کویت به رئیس جمهور کشورمان، منتشر شد.
به گزارش پایگاه خبری خبر رسمی: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران صبح امروز و پیش از ترک تهران به مقصد مسقط عمان گفت:‌ ما همواره با دو کشور عمان وکویت روابط دوستانه و صمیمانه ای داشتیم در این سفر راجع به روابط دوجانبه با این دو کشور بحث خواهیم کرد .

وی گفت: هم سلطان عمان و هم امیر کویت از تهران بازدید کرده بودند مباحثی داشتیم آن مباحث در واقع در این سفر ادامه پیدا می‌کند.

رئیس‌جمهور افزود: ظرفیت‌های بسیار خوبی در هر دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه وجود دارد بنابراین اولین هدف ما توسعه روابط دو جانبه با این دوکشور دوست است.

روحانی گفت: مسئله دوم این است که منطقه ما ناآرام است شرایطی که در عراق و سوریه وجود دارد بخصوص در یمن و نقشی که این کشورها می توانند ایفا کنند برای پایان دادن به خونریزی ها را بررسی خواهیم کرد .

روحانی با اشاره به ابراز خرسندی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در خصوص گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران و سفر رئیس جمهور کشورمان به دو کشور عمان و کویت گفت: دولت کویت پیامی را ارسال کرده بود از طرف این شش کشور مبنی بر اینکه اراده انها روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران، حل و فصل سوءتفاهم‌ها، ارتقا روابط از طریق گفتگو و مذاکره بین طرف‌هاست.

وی گفت: ما از اصل این پیام استقبال کردیم و در این سفر با دو عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار می‌کنیم و در این زمینه هم بحث خواهیم کرد. اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حسن همجواری با همسایگان بوده امنیت خلیج فارس برای ما اهمیت خاص و ویژه ای داشته جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نه به فکر تجاوز به کشوری و نه مداخله در امور داخلی کشوری و نه تحمیل عقاید دینی و مذهبی یا سیاسی بوده است. اساس این سیاست بر مبنای همکاری مشترک با کشورهای اسلامی و کشورهای همسایه بوده است.

رئیس جمهور گفت: خلیج فارس اهمیت خاص و ویژه ای دارد همواره ما اعلام کردیم امنیت این منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود حضور خارجی ها هیچ خاصیتی برای این منطقه ندارد بلکه همواره مضر بوده است زیرا آنها فقط دنبال منافع خودشان هستند .

روحانی تصریح کرد:‌ کشورهای منطقه از بلوغ کافی برخوردارند و بخوبی می توانند امنیت این منطقه را تامین کنند.  امروز روزی است که همه به فکر وحدت بیشتر باشیم فاصله ای که قدرت های بزرگ بین شیعه و سنی درست کردند یک شکاف و فاصله جعلی و مصنوعی است سنی و شیعه در طول صدها سال در این منطقه با برادری و اخوت همزیستی مسالمت آمیز زندگی کردند الان هم همینطور است هم ایران هراسی هم شیعه هراسی هم سنی هراسی هم همسایه هراسی همه اینها مجعول و ساخته وپرداخته بیگانگان است .

وی با بیان اینکه ما کشورهای منطقه در کنار هم در طول قرن ها زندگی کردیم و زندگی می کنیم و اگر هم سوء تفاهمی باشدبا مذاکره حل و فصل شود، اظهار داشت: ما خواهان ارتقا روابط در کل منطقه هستیم و هدف نهایی ما ثبات و امنیت بیشتر و توسعه همه کشورهای منطقه است.

منبع : تسنیم
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
پر بیننده ترین ها
آخرین اخبار