کد خبر : 553209
ترامپ به دنبال احیای ناتو عربی علیه ایران
خبر رسمی: خبرگزاری رویترز بامداد شنبه گزارش داده دولت آمریکا در صدد احیای طرح موسوم به «ناتوی عربی» برای مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه است.
به گزارش پایگاه خبری خبر رسمی: یک رسانه انگلیسی بامداد شنبه به نقل از چهار منبع مدعی شده کاخ سفید در حال پیشبرد بی‌جار و جنجال طرحی است که هدف آن احیای طرحی برای ایجاد یک ائتلاف سیاسی - امنیتی میان ۶ عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن است. به نوشته خبرگزاری رویترز، یکی از اهداف این طرح که در میان مقام‌های کاخ سفید و کشورهای عربی به «تشکیل ناتوی عربی» معروف شده، مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه است.

دولت ترامپ امیدوار است در نشستی که فعلاً قرار است ۱۲ تا ۱۳ اکتبر (۲۰ تا ۲۱ مهرماه) در واشنگتن برگزار شود رایزنی‌های بیشتری درباره تشکیل این ائتلاف انجام شود. نام ائتلاف موقتاً «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» (MESA) برگزیده شده است.

کاخ سفید در واکنش به گزارش رویترز تأیید کرده که از چند ماه پیش بر سر تشکیل ائتلاف با متحدانش در منطقه با آنها در حال همکاری است.

یک منبع آمریکایی گفته قبل از سفر سال گذشته ترامپ به ریاض مقام‌های عربستانی پیشنهاد بسته‌ای برای همکاری‌های امنیتی را مطرح کردند اما طرح تشکیل این ائتلاف در آن زمان به جایی نرسید.

مقام‌های برخی از کشورهای عربی دخیل در این رایزنی‌ها در گفت‌وگو با رویترز گفته‌اند از تلاش‌های جدید برای احیای طرح مذکور باخبرند.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «MESA در نقش دژی در برابر تجاوزها، تروریسم و افراط‌گرایی‌ ایران خواهد بود و ثبات را به خاورمیانه بازخواهد گرداند.»

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای مقام‌های کشورهای غربی درباره حمایت از تروریسم را رد کرده است.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که دولت‌های عراق و سوریه بارها نقش ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه را مورد تمجید قرار داده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش‌های منتشر شده حاکی است آمریکا و متحدانش در منطقه از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه اصلی‌ترین حامیان شبه‌نظامیان افراطی و برخی از گروه‌های تروریستی فعال در این کشور بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز نوشته سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا برگزاری نشست در تاریخ‌ یاد شده برای رایزنی درباره تشکیل این ائتلاف را تأیید نکرد. دیگر منابع مورد استناد این رسانه هم درباره نهایی شدن آن تا میانه‌های ماه اکتبر تردید ابراز کرده‌اند.

یک مقام ارشد ایرانی به رویترز گفت: «آمریکایی‌ها و متحدانشان در منطقه به بهانه ایجاد ثبات در خاورمیانه به تنش‌ها دامن می‌زنند.»

وی تصریح کرد این اقدامات «نتیجه‌ای غیر از گسترش شکاف‌‌ها میان ایران، متحدانش در منطقه و کشورهای عربی تحت حمایت آمریکا نخواهد داشت.»

یک منبع مطلع گفت ایجاد یک سپر دفاع موشکی که رایزنی‌های سال‌های گذشته آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس بر سر آن حاصلی نداشته یکی از اهداف این ائتلاف خواهد بود. آموزش برای ارتقاء ارتش‌های این کشور دیگر هدفی خواهد بود که دنبال خواهد شد.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
آخرین اخبار